Tuesday, April 24, 2018

Kuidas arst ei lasknud mul rahulikult haige olla



Tõesti, ma pole ammu nii haige olnud. Algas kõik põletava kurguga, siis nohu, lõpuks köha ja 38 kraadi palavikku. Kaks päeva söömata, vaid Islandi käokõrva siirup ja pärnaõietee tilga meega. No ja muidugi vana hea kasemahl. Esimesel päeval olin optimistlik. Mõtlesin, et kui muu ei aita, siis kasemahl ometi teeb mu jälle korda. Hehee, optimism hajus, kui asi aina hullemaks läks. Hülgasin kasemahla, see keeras lisaks eelnevale mu seedimise miskipärast tuksi. Paari päevaga muutusid jalad püdelaks kui ülekeenud makaronid, nohu röövis kõik lõhnad ja maitsed ja ma tundsin end nagu hunt Punamütsikese muinasjutust, kelle kõht oli kive täis tuubitud.
Lisaks olin kaks ööd magamata, sest kui mul kurgumandlid 17 aastat tagasi ära lõigati, mindi vist millegagi tsipake liiale, nimelt kui mul tuleb köha, ei saa ma öösiti magada, sest niipea, kui teadvus hägustub ja hakkan unemaale saabuma, vajub miskit seal kurgus kinni, ma ei saa hingata ja võpatan ärkvele. Õnneks kestab see esimesed kaks või kolm ööd. Need tuleb lihtsalt üle elada, püsides une ja ärkveloleku piiril. Saladuskatte all võin öelda, et see pole midagi lõbusat, pigem on üsna keeruline ja kurnav.
Ja nii, pärast kahte päeva üle 38 kraadises palavikus visklemist ja voodis lebamist sain aru, et sellest mulle kallale karanud agressiivsest tõvest niisama lihtsalt pääsu ega tervenemist loota ei ole, nii otsustasin hommikul helistada perearstile, et teatada paratamatus – tuleb võtta haigusleht.
Ausõna, loll nagu lauajalg, arvasin, et helistan ja sellest piisab, et ülejäänud päevad vaikselt tervenemise suunas kulgeda, ikka voodis püsides. Telefonile vastas pereõde. Kui olin saanud end köhahoo ja paari  nuuskamisseansi vahele hädisel häälel tutvustada, kes ma olen ja mis mureks, vastas ta konkreetselt ja lakooniliselt: „12.40 vastuvõtule“. Küsisin ehmunult:“ Täna?“
„Täna, täna,“ kinnitas õde. Vaatasin kella. Varsti.
Oh jumal! Aga mis sa teed, kui teistmoodi ei saa.
Ajasin end püdelatele jalgadele ja tuikusin voodist välja. Mu tajud olid hägustunud, keha raudraske, kaks päeva pesemata, söömata, magamata. No pole hullu, vähemalt ei ole ma surnud, mõtlesin. Hommikune kraadiklaasi näit oli pisut murettekitav: 35,2. Ei teagi nüüd, kumb variant autorooli istumiseks  parem on, kas 38,6 või 35,2. Kahtlased näivad mõlemad. Positiivne on see, et kodust arsti juurde on kõigest viis kilomeetrit, elan üle. Kakskümmend viis oleks võib-olla keerulisem. Pesin end külma veega kuidagimoodi klaarimaks (sooja vee saamiseks tuleb ahju kütta, aga selleks ma polnud võimeline ja aegagi nappis) , panin puhtad riided selga. Ausalt öeldes, ega seal midagi ilusat ei olnud, selles peegelpildis. Siis tuli poeg ja tardus uksel: „Issand jumal, sa näed ikka väga sitt välja!“ Noh, ütleme siis nii, et see just ülemäära julgustavalt ei kõlanud...
Kahjuks oli arsti ukse taga terve riit inimesi. Sealhulgas üks väike poiss ja kuu vanune beebi. Tundsin end nagu rahva sekka poetatud bioloogiline relv. Püüdsin mitte köhida. Lapsed ikkagi...Milles nemad süüdi on.
Arst vaatas, kuulas, mõõtis rõhku. Hm, mõtlen praegu, et ta ei öelnudki mulle tulemust. Või äkki kehatemperatuuriga 35,2 ei olegi mingit märkimisväärset rõhku. No ja nagu sellest vähe oleks, pidin minema vereproovi andma. No see on omaette ooper. Laboris keelduvad minu veenid igasugusest koostööst. Nooruke õde otsis neid taga nagu hull, kompas üht ja teistpidi, üritas aimata naha all sooni, nende kulgemise suunda. Kompis ja kompis ja aina rohkem hakkasid tema käed värisema, mispeale soovitasin otsida teise käe pealt. Ma ju tean oma sooni ja nende trikke. Ja õigus mul oligi, pärast pikemat soonte otsimist, nende olemasolus kahtlemist, kuid lõpuks siiski tuvastamist sai veri võetud ja paistis, et isegi veidi vunki oli sees, topsikud täitusid ootamatult kiiresti.
Seejärel pidin suunduma apteeki. Otsustasin esialgu islandi käokõrvale truudust mitte murda ja täiendasin varusid. Etteruttavalt võin öelda, et põletikunäidud olid siiski liialt kõrged, et seda ühe tubli samblaga ravida. Antibiootikumide mittepooldajana olen nüüd dilemma ees...
 No ja kui juba välja sai end aetud, mõtlesin, et asi see siis poestki läbi minna. Minu haigeksolemine ei võta teistelt pereliikmetelt söögiisu, kahjuks. Midagi tuli neile osta. Tuleb tunnistada, et  lõhnameeleta poes käimine mõjub rahakotile ülimalt hästi. Toores hapukapsas oli ainus, mis mind kõnetas. Maksis 79 senti. (Siiski, siiski. Sain sellest hapukapsast poole tunniga kohutavad kõrvetised, mistõttu olin sunnitud võtma maorohtu ja natuke hiljem ka terakese soodat. Oehh! Kus on, sinna ikka juurde tuleb.)
Ja nii ei lastudki mul täna haige olla. Kui oma perarstilt küsisin, miks see nii on, et haiged inimesed peavad välja tulema, olles lisaks enda ebamugavustele ka teistele nakkusohtlikud, pluss liiklusohtlikud ja mida kõike veel. Selgus, et haiguslehte paljalt helistamise peale võtta ei saa, seadus olla muutunud, liiga palju olevat valetajaid, luusereid, kes kolm päeva pidu pannud ja siis helistavad, et haiged. Pagan, ja meie, pärishaiged, peame nende pärast kannatama. Ja üks asi veel, haigusleht algab päevast, kui oled lasknud haiguse arsti juures fikseerida. Seega ei maksa lasta kallale karanud tõvel end uinutada, tuleb kasvõi läbi ussi m...püsida kohal, täie teadvuse juures, täie vastutustundega. Ei ole nii, et lased esimesel paaril päeval end palavikulainetel hõljutada ja kui mõistus vaikselt pähe tagasi hakkab imbuma, helistad arstile. Võta teadmiseks- siis oled juba paar päeva luusi teinud.  
Aga vähemalt raputas see mu nõdrast kehast  jälle mõtte välja ja tegi sõna vahedaks. Pole halba ilma heata. Aga veidi tunnen igatsust aja järgi, mil haige võis rahuliku südamega haige olla ja arst oli see, kes sind koju külastama tuli, nagu hea haldjas.